Vitajte v našom seriáli pre tvorbu webu - úvodný banner

On-page SEO nastavenia

on-page seo nastavenia

Pár slov na začiatok

Vitajte v desiatej, predposlednej, časti nášho seriálu Tvorba webových stránok – kompletný návod. V tejto časti nájdete krátke a stručné zhrnutie, čo je to SEO. Zameriame sa na on-page SEO nastavenia a ukážeme si, ako to všetko nastaviť na webových stránkach vytvorených vo Webnode.

V minulom diely sme hovorili o nastaveniach webových stránok.

Poďme nato!

Všeobecné informácie

SEO alebo optimalizácia pre vyhľadávače, z anglického Search Engine Optimization.

SEO nastavenia sú často skloňovaná a hlavne veľmi obsiahla téma. Z pohľadu tvorby webovej stránky vo Webnode je dôležité vedieť, že Webnode editor SEO nastavenia podporuje a dokážete si ich nastaviť aj vy sami z pohodlia domova a hlavne zdarma. Bude to pravdaže stáť Váš čas a úsilie.

V tomto návode sa zameriame iba na jeden druh a to on-page SEO nastavenia. On-page alebo „na-stránke“ sú tie SEO nastavenia, ktoré ako už sám názov napovedá, vieme na stránke manuálne nastaviť. Tieto nastavenia prispievajú k lepšej pozícii webovej stránky v Googli alebo inom vyhľadávači (napríklad seznam.cz či bing.com).  

Pretože o tom vlastne SEO je. Snaha zobrazovať Vašu webovú stránku (alebo podstránky či nejaký článok) v organickom vyhľadávaní (teda tom neplatenom) na čo najvyšších priečkach pre dané kľúčové slová. S čím priamo súvisí väčší počet návštevníkov stránky a väčšia šanca konverzie. Teda väčší dopyt po Vašich službách a zákazkách, a pod.

Pozor, nečakajte, že vyplnením všetkých potrebných políčok a odškrtnutí všetkých úloh zo zoznamu, budete hneď na prvej pozícií. “Vyhľadávače” majú vlastný rozum a dostať sa na popredné pozície chce čas a kopu Vašej práce. Dôležitým faktorom je tu pravdaže aj veľkosť konkurencie.

Kľúčové slová

Kľúčové slová alebo kameň úrazu. Práve na kľúčových slovách stojí celé SEO a bez minimálne „na kolene zbúchanej“ analýzy kľúčových slov sa nepohnete. Tým nechcem podkopať dôležitosť analýzy, no vyzdvihnúť fakt, že je to dlhá, časovo náročná a často nudná aktivita, ktorú až chcete zadarmo, musíte urobiť sami. O kľúčových slovách a analýzach, sa už čo to popísalo a preto len v skratke.

 

 • Kľúčové slová sú slová, na ktoré chcete, aby sa Vaša stránka zobrazovala vo vyhľadávaní pre relevantné publikum.
 • Analýza kľúčových slov je aktivita, pri ktorej sa tvorí zoznam všetkých slov, ktoré sú relevantné a súvisia s tým, čo ponúkate. Analýza, Vám je schopná povedať ktoré kľúčové slová koľko ľudí vyhľadáva, aký je trend, a podobne.
 • Celý Váš web by mal byť zameraný na nejaký hlavný okruh kľúčových slov.

On-page SEO nastavenia

On-page alebo „na-stránke“ sú tie SEO nastavenia, ktoré ako už sám názov napovedá, vieme na stránke manuálne nastaviť. Tieto nastavenia prispievajú k lepšej pozícii webovej stránky v Googli alebo inom vyhľadávači (napríklad seznam.cz či bing.com).

 

Obsah na stránke

URL adresa

ALT text/popis obrázkov

SEO titulok

Nadpisy a podnadpisy

Meta popis

Interné a externé odkazy

Obsah na stránke

Obsah, obsah, obsah. Gro celého SEO. A nie hocijaký. Ale relevantný obsah, ktorý má hodnotu pre návštevníkov Vašej stránky. Píšte články a tom, čo ľudí vo vašom odvetí trápi, návody ako im pomôcť a recenzie.

Napríklad máte webové stránky pre Vaše nechtové štúdio. Prvky ako fotogalériareferencie sú určite v tomto smere podnikania dôležité. Odporúčam však nezanevrieť na obsah a písať články o najnovších trendoch, čo sa úpravy nechtov týka. Ako mať zdravé nechty, Ako sa o nechty správne starať a  podobne. Tvorbou obsahu môžete používať kľúčové slová a tým zvyšovať svoje šance, že Vašu stránku a služby nájdu tí správni ľudia.

URL adresa

on-page seo nastavenia - URL adresa

URL adresa má byť zrozumiteľná, nie príliš krátka (www.wpromotions.eu/seo), ale ani dlhá (www.wpromotuons.eu/urobim-pre-vas-seo), a relevantná (www.wpromotion.eu/seo-sluzby). URL adresa musí byť unikátna, teda každá stránka Vášho webu, ako aj článok, má svoju vlastnú URL adresu.

Samozrejmosťou je, že URL adresa neobsahuje zbytočné čísla, diakritiku a znaky.

ALT text/popis obrázkov

Často opomínaný aspekt SEO nastaví je ALT text alebo tzv. popis obrázkov. Popis obrázkov by mal byť výstižný, obsahovať kľúčové slová a mal by opisovať to, čoho sa obrázok týka/čo sa na obrázku nachádza. Na webe vytvorenom vo Webnode sa dá popis pridať ku každému obrázku. Ako nato sme si ukázali v článku Ako pridať obrázok na web? – Úpravy obrázku.

on-page seo nastavenia - alt text - popis obrázku

SEO titulok

Ako SEO titulok si môžete predstaviť názov stránky Vášho webu alebo nadpis článku. Je to prvá veta/riadok, ktorá sa zobrazí pri Vašej stránke vo vyhľadávači.

on-page seo nastavenia - seo titulok

Titulok by mal mať okolo 50-70 znakov a obsahovať hlavné kľúčové slovo. Aj tu platí, že by malo ísť o výstižný a pútavý text, ktorý možného návštevníka zaujme na prvý pohľad. V prípade, že do nadpisu Vášho článku sa kľúčové slovo nehodí, nevadí. SEO titulok sa môže odlišovať od nadpisu článku.

Nadpisy a podnadpisy

Ďalším dôležitým faktorom v rámci on-page SEO nastavení je štruktúra a logika Vášho webu, stránok i článkov. Vyhľadávače preferujú tie webové stránky, ktoré sú zrozumiteľné a užívateľsky prívetivé. Práve správne používanie nadpisov a podnadpisov môže k tomuto cieľu dopomôcť. Používanie kľúčových slov je aj v tomto prípade viac ako žiadané.

H1 nadpis, teda ten nadpis prvej úrovne, by sa mal nachádzať v článku iba raz. Nadpisy H2 a H3, teda nadpisy druhej a tretej úrovne, sa môžu v rámci jedného článku nachádzať viac krát.

Ďalšou dobrou radou je odporúčaný počet súvislých slov maximálne 300 bez podnadpisov.

Ako nastaviť nadpisy rôznej úrovne sme rozoberali v článku Ako pridať a formátovať text na webe?

on-page seo nastavenia - nadpisy a podnadpisy

Meta popis

Meta popis je text, ktorý sa nachádza pod SEO titulkom a stručne popisuje o čom daný článok je, čo sa na stránke nachádza, atď. Text by mal byť v rozmedzí 120-160 znakov, inak ho vyhľadávače odstrihnú a mal by taktiež obsahovať kľúčové slová. Meta popis môže byť prázdny, a odporúča sa ho radšej nechať prázdny ako duplikovaný. Meta popis môže byť taktiež automaticky doplnený vyhľadávačmi.

on-page seo nastavenia - meta popis

Interné a externé odkazy

Odkazy vedia zvýšiť vierohodnosť Vašej webovej stránky nie len pre návštevníkov, ale aj pre samotné vyhľadávače.

Externé odkazy sú odkazy smerujúce z iných webových stránok na tú vašu. Čím viac relevantných odkazov zo solídnych stránok, tým je Vaša pozícia vo vyhľadávači stúpa. Činnosť získavania externých odkazov je známa ako tzv. link building.

Interné odkazy sú odkazy v rámci Vašej stránky odkazujúce na iné miesto stále na Vašej stránke. Najčastejšie môžete tento druh SEO vidieť práve v článkoch. Interné odkazy majú taktiež za úlohu udržať návštevníka na Vašich stránkach čo najdlhšie a podporiť ho vo videní viac ako jednej stránky/článku.

SEO nastavenia k stránkam

Kliknite na Stránky v ľavom rohu hornej lišty.

nastavenia v ľavom rohu hornej lišty

Vyberte stránku, pre ktorú chcete SEO nastaviť a otvorte SEO nastavenia stránok.

SEO nastavenia stránky

Tu môžete nastaviť a meniť on-page SEO pre danú stránku.

on-page SEO nastavenia stránky

Titulok stránky

on-page seo nastavenia - seo titulok
 • Dĺžka medzi 50-70 znakov
 • Obsahuje hlavné kľúčové slovo/slová
 • Unikátny titulok pre každú stránku

URL identifikátor stránky

on-page seo nastavenia - URL adresa
 • Unikátny a výstižný
 • Krátky, no nie nič nehovoriaci
 • Nemal by obsahovať zbytočné číslice a znak

Meta-tag: Popis stránky

on-page seo nastavenia - meta popis
 • Dĺžka medzi 120-160 znakov
 • Unikátny pre každú stránku
 • Mal by obsahovať kľúčové slová
 • Ak je prázdny, vyhľadávač si ho vygeneruje sám

Meta-tag: Kľúčové slová

 • Webnode editor umožňuje pridať zoznam najdôležitejších (5-10) kľúčových slov
 • Kľúčové slová je nutné oddeliť čiarkou

Webnode editor ponúka možnosť Skryť stránku pre vyhľadávače. Túto možnosť neodporúčame používať, keďže ako vlastník stránky chcete, aby Vás vyhľadávače vedeli nájsť a zaradili Vašu stránku do výsledkov vyhľadávania Vašich potencionálnych zákazníkov.

skryť stránku pre vyhľadávače

SEO nastavenia k článkom

Kliknite na Články v ľavom rohu hornej lišty.

články v ľavom rohu hornej lišty

Vyberte článok, pre ktorý chcete SEO nastaviť a otvorte SEO nastavenia článku.

SEO nastavenia článku

Tu môžete nastaviť a meniť on-page SEO pre daný článok.

on-page SEO nastavenia článku

Titulok

on-page seo nastavenia - seo titulok
 • Dĺžka medzi 50-70 znakov
 • Obsahuje hlavné kľúčové slovo/slová
 • Môže byť iný ako nadpis článku (H1)
 • Unikátny titulok pre každý článok

URL identifikátor stránky

on-page seo nastavenia - URL adresa
 • Unikátny a výstižný
 • Krátky, no nie nič nehovoriaci
 • Nemal by obsahovať zbytočné číslice a znaky

Popis stránky

on-page seo nastavenia - meta popis
 • Dĺžka medzi 120-160 znakov
 • Unikátny pre každý článok
 • Mal by obsahovať kľúčové slová
 • Ak je prázdny, vyhľadávač si ho vygeneruje sám

Kľúčové slová

 • Webnode editor umožňuje pridať zoznam najdôležitejších (5-10) kľúčových slov
 • Kľúčové slová je nutné oddeliť čiarkou

Prečítajte si ďalšie skvelé články o SEO

Wpromotions.eu

© 2016  | Webgrow s.r.o. – Weby, ktoré budú rásť

Návody, tipy a triky na tvorbu webu

O Wpromotions.eu

Tieto stránky sú určené pre všetkých, ktorí už majú vytvorené stránky u spoločnosti Webnode alebo len hľadajú spôsob, ako si vlastné webové stránky vytvoria.

Nájdete tu užitočné návody, tipy a triky ako si vylepšiť Váš web.

O mne

Ahoj, volám sa Viliam a nástroje pre tvorbu webu sú mojou záľubou. Baví ma tvorba webu pomocou redakčných systémov ako Webnode 

alebo WordPress s Divi šablónou.

V prípade záujmu o tvorbu webu na mieru ma neváhajte kontaktovať.

Sledujte Wpromotions

Livka