Vitajte v našom seriáli pre tvorbu webu - úvodný banner

Ako pridať obsahový blok na web?

ako pridať obsahový blok

Pár slov na začiatok

Vitajte v siedmej časti nášho seriálu Tvorba webových stránok – kompletný návod. V tejto časti sa dočítate všetko o práci s obsahom. Ako pridať obsah? Ako presunúť obsahový blok? Prejdeme si spolu všetky obsahové bloky, tzv. funkcie, ktoré Webnode editor ponúka. Nebude chýbať Fotogaléria, Kontaktný formulár, Výpis článkov, a ďalšie.

V minulom diely sme hovorili o sekciách webu.

Poďme nato!

Všeobecné informácie

Obsahový blok tzv. obsah je preddefinovaný prvok, ktorý ste na Váš web schopný pridať v rámci sekcie. Do jednej sekcie viete pridať niekoľko rôznych obsahových blokov/funkcií.

Hlavný rozdiel medzi obsahom a sekciou je možnosť nastaviť pozadie. Pozadie sekcie je možné nastaviť, viď článok Ako pridať sekciu na web? – Pozadie sekcie. Pri obsahu sa pozadie nastaviť nedá.

Webnode ponúka viacero funkcií, z ktorých si môžete vyberať. Niektoré, ako napríklad fotogaléria viete pridať ako sekciu aj ako obsahový blok. No funkcie ako Výpis článkov, Video či Mapa môžete pridať len ako obsahový blok.

Pridanie obsahu

Obsah pridáte znakom „+“, ktorý nájdete po prejdení myšou na rozhraní dvoch obsahových blokov. Navigátorom pre Vás môže byť aj prerušovaná čiara, ktorá dopĺňa tento znak.

Podľa dĺžky čiary môžete rozhodnúť o rozložení pridávaného obsahu. V prípade, že pridávate obsah pomocou prerušovanej čiary cez celú šírku sekcie, obsah bude pridaný na stred.

obsahový blok na celú šírku sekcie

Pridaním obsahu cez „polovičnú“ prerušovanú čiaru (buď na pravej alebo ľavej strane sekcie), bude obsah pridaný na pravo/ľavo.

obsahový blok vpravo

Webnode editor ponúka trinásť obsahových blokov, ktoré uľahčia Vašu prácu s webom.

dostupné obsahové bloky

Prvky Text a Obrázok a ich použitie sú naozaj jednoduché a boli vysvetlené v článkoch Ako pridať a formátovať text na webe? a Ako pridať obrázok na web?

Nižšie si vysvetlíme prácu so zostávajúcimi obsahovými blokmi.

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

Fotogaléria

Fotogalériu pridáte kliknutím na znak „+“ a výberom Fotogaléria.

ako pridať fotogalériu

Nahrajte obrázky priamo z vlastného počítača.

tlačidlo nahrať obrázky
obrázky v osobnom PC

Prvok Fotogaléria ponúka niekoľko možností úprav.

V prípade, že chcete obrázok zmazať či pridať popis, kliknite na obrázok samotný. Výberom ikony koša obrázok vymažete.

nahraté obrázky vo fotogalérií

Pridanie Popisu k obrázkom je vhodné, keďže v publikovanej verzii bude Popis zobrazený pod obrázkom.

Popis taktiež slúži ako ALT text, teda text, ktorý je predčítaný pri obrázkoch pre nevidiacich.

popis fotky nastavenia
popis fotky v publikovanej verzii

Pridať ďalšie fotky do fotogalérie môžete kliknutím na Nahrať obrázky

možnosť nahrať obrázky

Poradie fotiek vo fotogalérií zmeníte jednoducho kliknutím na fotku a pretiahnutím na miesto, kde chcete. Miesta, kde všade môžete fotku presunúť, sú indikované oranžovou čiarou.

presun fotiek vo fotogalérií

Jednou z najväčších výhod Fotogalérie v porovnaní s pridávaním obrázkov samostatne je tá, že pri použití funkcie Fotogaléria vie zákazník medzi obrázkami listovať.

V prípade obrázku ako takého môže zákazník otvoriť vždy len jeden obrázok, zatvoriť ho a až potom otvoriť druhý. A keďže jeden obrázok je schopný povedať viac ako tisíc slov, mali by ste si na prezentácii formou fotiek/obrázkov dať záležať.

možnosť preklikávať sa medzi fotkami šípkami doprava a doľava

Webnode editor ponúka niekoľko rozložení celej fotogalérie, ktoré nájdete kliknutím na samotnú fotogalériu a výberom Štýl. Pri niektorých štýloch viete dokonca nastaviť počet stĺpcov, v ktorých sa fotky budú zobrazovať.

štýly fotogalérie

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

Video

Video pridáte jednoducho kliknutím na znak „+“ a výberom Video.

ako pridať video

Webnode editor neumožňuje nahranie videa priamo na webovú stránku. Je nutné, aby ste video najprv nahrali na službu Youtube či Vimeo, a vzápätí zadali URL adresu pre pridanie videa na Vaše stránky.

Video môžete presúvať v rámci jednej stránky, a to funkciou chyť a pusť (drag&drop). Kliknite priamo na video. Kurzor myši musí ukazovať štyri šípky a presuňte. Ako ukazovateľ, kde všade môžete obsah presunúť, slúžia oranžové čiary.

ako presunúť video

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

Prázdny blok a Deliaca čiara

Kliknite na znak „+“ a vyberte Prázdny blok alebo Deliaca čiara.

ako pridať prázdny blok a deliacu čiaru

Použitím obsahového bloku Prázdny blok, pridáte medzi dva prvky priestor a vytvoríte tým prirodzený prechod. Deliaca čiara vie krásne opticky predeliť dve sekcie či prvky obsahu.

ukážka prázdny blok a deliaca čiara

Oba obsahové bloky môžete presúvať v rámci jednej stránky, a to funkciou chyť a pusť (drag&drop). Kliknite priamo na obsah. Kurzor myši musí ukazovať štyri šípky . Presuňte. Ako ukazovateľ, kde všade môžete obsah presunúť, slúžia oranžové čiary.

ako presunúť prázdny blok a deliacu čiaru

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

Mapa

Pridanie mapy na Váš web vo Webnode je naozaj jednoduché. Kliknite na znak „+“ a vyberte Mapa.

ako pridať mapu

Vložte adresu a potvrďte stlačením OK.

vložte adresu

Mapa bola úspešne vložená na web. V prípade, že v budúcnosti budete chcieť mapu obmeniť, kliknite na Upraviť a zmeňte adresu.

možnosť upraviť mapu

Mapu môžete presúvať v rámci jednej stránky, a to funkciou chyť a pusť (drag&drop). Kliknite na mapu. Kurzor myši musí ukazovať štyri šípky  a presuňte. Ako ukazovateľ, kde všade môžete obsah presunúť, slúžia oranžové čiary.

ako presunúť mapu

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

Tlačidlo

Jednoduchý a pritom často používaný prvok je aj Tlačidlo, ktorý viete prepojiť s inými webovými stránkami (zadaním URL adresy, napríklad www.google.com) či inou stránkou Vášho vlastného webu.

Kliknite na znak „+“ a Tlačidlo.

ako pridať tlačidlo

Vyberte jednu zo stránok na Vašom webe či inú URL, na ktorú bude tlačidlo smerovať a potvrďte tlačidlom OK. Ak chcete, aby sa stránka otvorila v novom okne, zaškrtnite možnosť Otvoriť v novom okne.

odkaz tlačidla

Webnode ponúka 5 rôznych štýlov, ako môže tlačidlo vyzerať. Zarovnať môžete tlačidlo doľava, doprava a na stred. Vyberte si kombináciu štýlu a zarovnania, ktorá je pre Vás najlepšia.

Globálne nastavenia tlačidiel nájdete v článku Nastavenia webových stránok – Tlačidlá.

V prípade, že potrebujete zmeniť odkaz tlačidla, kliknite na Zmeniť odkaz.

nastavenia tlačidla

Tlačidlo môžete presúvať v rámci jednej stránky, a to funkciou chyť a pusť (drag&drop). Kliknite na tlačidlo. Kurzor myši musí ukazovať štyri šípky a presuňte. Ako ukazovateľ, kde všade môžete obsah presunúť, slúžia oranžové čiary.

ako presunúť tlačidlo

Po prejdení myšou cez tlačidlo v publikovanej verzii stránok, uvidíte v ľavom dolnom rohu URL adresu, ktorá sa zobrazí po kliknutí.

URL adresa tlačidla v publikovanej verzii

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

Kontaktný formulár a Vlastný formulár

Kontaktný formulár a Vlastný formulár sú dva rôzne obsahové bloky. Keďže tieto dva prvky a ich úprava má rovnakú logiku (pridávanie či vymazávanie jednotlivých časti, formátovanie), v tomto návode sa zameriame iba na Kontaktný formulár.

Kliknite na znak „+“ a vyberte Kontaktný formulár.

ako pridať kontaktný formulár

Po pridaní prvku uvidíte jednoduchý kontaktný formulár, ktorý ste schopný pozmeniť na základe Vašich požiadaviek.

kontaktný formulár

Formulár sa skladá z jednotlivých prvkov, ktoré je možné upravovať samostatne, avšak dôležité sú aj nastavenia formuláru ako celku. Nastavenia celého modulu ponúkajú niekoľko možností a nájdete ich po kliknutí do širšieho poľa formuláru.

kontaktný formulár nastavenia
 • Akcia po odoslaní = po odoslaní objednávky sa na mieste, kde sa nachádzal formulár zobrazení text (napríklad: Ďakujeme za správu. Ozveme sa Vám do 24 hodín.) alebo sa zobrazí celá webová stránka. Túto stránku musíte najskôr vytvoriť a až potom nastaviť vo formulári. Otvorenie novej stránky po vyplnení formuláru sa používa aj pre sledovanie konverzií (vyplnenia formuláru) na dekovacej stránke. Viac o nastavení konverzných kódov nájdete v návode: Ako pridať konverzný kód vo Webnode?.
akcia po odoslaní - zobraziť správu - nastavenia
Akcia po odoslaní - zobraziť správu - v publikovanej verzii
akcia po odoslaní - otvoriť stránku - nastavenia
akcia po odoslaní - otvoriť stránku - v publikovanej verzii
 • Kontaktný email = emailová adresa, ktorá dostane emailové upozornenie, ak niekto formulár vyplní
kontaktný email
 • Pozícia textu = poloha textových políčok
pozícia textu hore
pozícia textu vľavo
 • Zabezpečenie formulárov
  • funkcia zabezpečenia formulárov Vám dovoľuje zablokovať konkrétne IP adresy, napríklad od jednotlivcov, no dokonca aj z celej krajiny či kontinentov
  • súčasťou tohto zabezpečenia je pokročilé overenie proti spamu (recaptcha) aj antivírusová kontrola všetkých dokumentov, ktoré niekto nahrá na Váš web cez formuláre
  • táto možnosť je platená doplnková služby viazaná k prémiovým balíčkom od Webnode. Viac o balíčkoch sa dočítate pod Webnode cena.
  • ako to vyzerá, keď zabezpečenie formulárov máte zakúpené si ukážeme v článku Administrácia – Zabezpečenie stránok
zabezpečenie stránok

Prvky formuláru je možné pridávať znakom „+“, ktorý nájdeme prejdením myšou medzi dvoma existujúci prvkami/políčkami. Na výber máte z jedenástich preddefinovaných prvkov (napríklad Dátum, Jedna odpoveď…).

pridať prvok kontaktného formuláru

Kontaktný formulár je jedným z najdôležitejších prvok, ktorý na Vašich stránkach môžete mať. Zákazník vyplní všetky potrebné údaje, ktoré potrebujete k úspešnému podnikaniu. Formulár Vám pomôže zbaviť sa dlhých litánií od zákazníkov, kde tie dôležité informácie aj tak chýbajú.

Pri kúpe jedného z prémiových balíčkov budete mať možnosť pridávať do kontaktného formuláru neobmedzené množstvo prvok. V prípade bezplatnej verzie, je počet prvkov obmedzený na päť. Vzhľadom k ďalším výhodám (možnosť vlastnej domény, skrytie reklamnej Webnode lišty z publikovanej verzii webu, etc…) môžeme zakúpenie balíčku len odporučiť. Viac informácií o prémiových balíčkoch a ich výhodách v článku Webnode cena.

Pri väčšine prvkov, ktoré viete pridať v rámci formuláru, môžete nastaviť tzv. Vlastnosti, a rozhodnúť, či je dané pole povinné alebo nie. Teda či zákazník bude schopný formulár odoslať bez vyplnenia tohto údaju alebo nie.

vlastnosti poľa v kontaktnom formulári

Pri prvku Výber zo zoznamu môžete pridať rôzne možnosti, z ktorých bude mať zákazník na výber.

prvok výber zo zoznamu
prvok výber zo zoznamu - nastavenia 1
prvok výber zo zoznamu - nastavenia 1

Skvelým prvkom je aj Informovaný súhlas, ktorý viete využiť pre ochranu osobných údajov či všeobecné podmienky. Pridaním odkazu viete zákazníka v prípade potreby presmerovať na inú stránku v rámci Vášho webu či inú URL adresu. Kliknite na Upraviť text a znak odkazu.

prvok informovaný súhlas
prvok informovaný súhlas - nastavenia 1
prvok informovaný súhlas - nastavenia 2

Poradie prvkov vo formulári viete meniť/presúvať, a to funkciou chyť a pusť (drag&drop). Kliknite priamo na položku. Kurzor myši musí ukazovať štyri šípky a presuňte. Ako ukazovateľ, kde všade môžete položku presunúť, slúžia oranžové čiary.

presun prvkov v rámci kontaktného formuláru

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

HTML

Pridať funkciu, ktorú vo Webnode nenájdete, poprípade použiť funkciu podobnú tej vo Webnode, ktorá Vám vyhovuje viac, je možné cez tzv. HTML kód, ktorý pridáte štandardne kliknutím na „+“ HTML.

ako pridať html kód

Vložte HTML kód a potvrďte kliknutím na OK.

html kód nastavenia

Po vložení HTML kódu, môžete v publikovanej verzii vidieť žiadanú funkciu. V editore Vášho webu funkcia z bezpečnostných dôvodov nebude zobrazená.

html kód v publikovanej verzii
html kód v editácií webu

HTML kód ste schopný dohľadať samy podľa Vašich potrieb, no tie najpoužívanejšie sa nachádzajú aj na našich Wpromotions stránkach. Napríklad návod Ako na webové stránky vložiť mapu z Mapy.cz tiež odkazuje na použitie HTML kódu.

HTML kód môžete v rámci jednej stránky presúvať, a to funkciou chyť a pusť (drag&drop). Kliknite na kód. Kurzor myši musí ukazovať štyri šípky . Presuňte. Ako ukazovateľ, kde všade môžete obsah presunúť, slúžia oranžové čiary.

presun html kódu

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

Súbor

PDF-ko, word či excel dokument alebo fotku/obrázok, môžete na Vašu webovú stránku pridať aj ako súbor. Obsah dokumentu sa nezobrazí, no návštevník Vašich stránok bude schopný tento dokument stiahnuť a použiť.

Súbor nahráte cez „+“ a Súbor.

ako pridať súbor

Vložte súbor priamo zo svojho počítača.

tlačidlo nahrať súbor

Typ súboru pred stiahnutím môžete vidieť ako koncovku .docx, .png, .pdf, atď.

nahratý súbor v publikovanej verzii

Súbor môžete presúvať v rámci jednej stránky, a to funkciou chyť a pusť (drag&drop). Kliknite na súbor. Kurzor myši musí ukazovať štyri šípky . Presuňte. Ako ukazovateľ, kde všade môžete obsah presunúť, slúžia oranžové čiary.

presun súbor

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

Výpis článkov

Prvok Výpis článkov, ako už sám názov napovedá, je funkcia, ktorá zobrazí všetky alebo iba niektoré články na webe.

Kliknutím na „+“ a Výpis článkov, uvidíte zoznam článkov, ktoré sú prítomné.

ako pridať výpis článkov

Editor ponúka niekoľko možností úprav. Ako pridať článok a správa článkov sú vysvetlené v článku Ako pridať článok na web? Teraz sa zameriame na štýly a možnosti, ktoré Vám ponúka Webnode editor po kliknutí na Rozloženie.

výpis článkov nastavenia

Rozloženie ponúka 9 rôznych štýlov toho, ako sa bude zoznam článkov na webe zobrazovať. Ak ste vybrali štýl, pri ktorom sú články v stĺpcoch (napríklad Veľké dlaždice či Nástenka), môžete rozhodnúť aj o počte stĺpcov, ktoré sa zobrazia.

Znak + a v rozložení, Vám dovolí upraviť počet zobrazených článkov.

V prípade, že Vaše webové stránky obsahujú kategórie článkov, môžete po kliknutí na Zobraziť články rozhodnúť, ktoré kategórie článkov sa vo výpise zobrazia. Ako vytvoriť kategórie pre Vaše články sa dočítate v článku Ako pridať článok na web? – Kategórie článkov.

kategórie článkov

Výpis článkov, tak ako každý obsahový blok, môžete presúvať v rámci jednej stránky, a to funkciou chyť a pusť (drag&drop). Kliknite na výpis. Kurzor myši musí ukazovať štyri šípky  a presuňte. Ako ukazovateľ, kde všade môžete obsah presunúť, slúžia oranžové čiary.

presun výpis článkov

Nezabudnite zmeny publikovať tlačidlom Publikovať.

Publikovať

Časté dotazy

Ako vymazať obsahový blok?

Po kliknutí na akýkoľvek obsahový blok sa zobrazí panel s úpravami. Úpravy, ktoré panel ponúka sa menia na základe toho, aký blok ste pridali. Panel vždy obsahuje ikonu koša . Kliknutím na ikonu koša obsah jednoducho vymažete so svojej stránky.

Ako presunúť obsah zo stránky na stránku?

Pri každom obsahovom bloku, ktorý sa dá presúvať, uvidíte ikonu troch bodiek . Táto ikona sa vždy nachádza vedľa ikony koša.

Kliknite na ikonu troch bodiek a vzápätí na Presunúť.

ako presunúť obsah zo stránky na stránku

Vyberte zo zoznamu všetkým stránok tú, na ktorú chcete obsahový blok presunúť. Webnode editor ponúka možnosť ponechať obsahový blok aj na pôvodnej stránke, a to zakliknutím políčka Ponechať blok aj na tejto stránke.

ako presunúť obsah zo stránky na stránku nastavenia

Po potvrdení cez tlačidlo OK, sa zobrazí webová stránka, na ktorú ste obsahový blok presúvali spolu s obsahom.

obsah presunutý

Kedy pridať sekciu a kedy obsahový blok?

Niektoré prvky/funkcie je možné pridať ako sekciu aj ako obsahový blok. Aký je teda medzi nimi rozdiel? Rozdiel v úprave a funkcii prvkov nie je žiadny. Dôležitou vlastnosťou však ostáva, že v prípade sekcie (napríklad Fotogaléria), viete upraviť pozadie a tým odlíšiť sekciu od zvyšku stránky aj opticky.

fotogaléria ako sekcia

Ak by ste pridávali fotogalériu ako obsahový prvok už do existujúcej sekcie, pri zmene pozadia sekcie, by fotogaléria splynula s ostatnými prvkami.

fotogaléria ako obsah

Wpromotions.eu

© 2016  | Webgrow s.r.o. – Weby, ktoré budú rásť

Návody, tipy a triky na tvorbu webu

O Wpromotions.eu

Tieto stránky sú určené pre všetkých, ktorí už majú vytvorené stránky u spoločnosti Webnode alebo len hľadajú spôsob, ako si vlastné webové stránky vytvoria.

Nájdete tu užitočné návody, tipy a triky ako si vylepšiť Váš web.

O mne

Ahoj, volám sa Viliam a nástroje pre tvorbu webu sú mojou záľubou. Baví ma tvorba webu pomocou redakčných systémov ako Webnode 

alebo WordPress s Divi šablónou.

V prípade záujmu o tvorbu webu na mieru ma neváhajte kontaktovať.

Sledujte Wpromotions

Livka